پاتاق نیوز

وبسایت خبری تحلیلی

پاتاق نیوز

وبسایت خبری تحلیلی

پاتاق نیوز
تبلیغات

 به گزارش "پاتاق نیوز" روابط عمومی استانداری روز چهارشنبه به نقل از اسدالله رازانی در نشست مشترک ستاد انتخابات استان با اعضای هیات نظارت بر انتخابات و فرمانداران که در سرسرای تدبیر استانداری کرمانشاه برگزار شد اعلام کرد: این انتخابات سند اصالت نظام به لحاظ دینی، کارآمدی، روزآمدن بودن، مردمی بودن و جمهوریت است به عبارتی انتخابات تجلی دو وجه جمهوریت و اسلامیت نظام است.


وی افزود: اسلام از محدود نظام های سیاسی محسوب می شود که در طول تاریخ به انتخاب مردم و شور و مشورت احترام گذاشته است در حالی که در ادیان دیگر شاهد چنین ویژگی نیستیم.
استاندار کرمانشاه در ادامه دموکراسی و مردم سالاری را حاصل یک عمر تجربه بشری در عرصه حکومتداری دانست و گفت: دموکراسی در همه جا به آزمون گذاشته شده و کشورهای دنیا به این تجربه رسیده اند که دموکراسی بهترین شیوه برای اداره امور است.
رازانی همچنین عنوان کرد: در این میان قانون اساسی، انتخابات، احزاب، مطبوعات، نهادهای مدنی و آزادی های مدنی از ارکان دموکراسی هستند و باید همواره مورد توجه قرار گیرند.

** رعایت اعتدال و انصاف در تایید صلاحیت ها
وی با ذکر این نکته که در روند تایید صلاحیت ها با انصاف و سعه صدر برخورد شود اظهار کرد: سعی کنیم تفسیر سختگیرانه ای از قانون انجام ندهیم و قانون را تا حد ممکن به نفع نامزدها تفسیر کنیم.
استاندار کرمانشاه در ادامه خاطرنشان کرد: در این روند باید جانب اعتدال را رعایت کرد یعنی نه آنقدر تنگ نظرانه برخورد کرد که کسی از این فیلترعبور نکند و نه به گونه ای عمل کرد که آن کارکرد نظارتی از میان برود.
رازانی در بخش دیگری از سخنانش دست اندرکاران برگزاری انتخابات و مدیران و کارکنان دستگاه های اداری را از هرگونه جانبداری و یا فعالیت علیه یک نامزد خاص برحذر داشت و خاطرنشان کرد: فرمانداری ها به شکل ویژه باید این مراقبت ها را انجام دهند تا به بی طرفی مجریان خدشه ای وارد نشود زیرا ما امانت دار مردم هستیم.
وی در ادامه رأی مردم را امانت دانست و خاطرنشان کرد: جزیی ترین دستکاری در این امانت بزرگترین خیانت محسوب می شود و هیچ عذری در این زمینه پذیرفته نیست.
این مدیر ارشد در ادامه سخنانش انتخابات را مهم ترین برنامه استان طی ماه های پیش رو دانست و خطاب به فرمانداران گفت: انتخابات پیش رو بسیار حساس و با اهمیت است و برای برگزاری باشکوه آن باید همه تلاش کنند.
استاندار کرمانشاه در پایان سخناش اظهار کرد: امیدواریم با حضور حداکثری مردم شاهد یک انتخابات باشکوه باشیم.

** تلاش برای برگزاری یک انتخابات باشکوه، قانونمند و رقابتی
سرپرست معاونت سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری کرمانشاه نیز اظهار کرد: هر چه انتخابات با حضور گسترده تر مردم برگزار شود زمینه انتخاب بهتر نخبگان نیز فراهم تر می شود و به افزایش اعتماد عمومی کمک می کند.
یوسف شاه حسینی در ادامه سخنانش شکوهمندی، قانونمندی و رقابتی بودن را از مولفه های اساسی یک انتخابات مطلوب در نظام جمهوری اسلامی دانست و گفت: شکوهمندی به این معنا که اکثریت مردم امکان و شوق حضور در انتخابات را داشته باشند؛ قانونمندی یعنی اینکه انتخابات براساس موازین قانونی برگزار شود و تعبیر رقابتی بودن نیز این است که همه سلایق مختلف در آن شرکت داشته باشند.
وی در ادامه امانت داری را خلاصه و عصاره سه مفهوم شکوهمندی، قانونمندی و رقابتی بودن دانست و گفت: همگان از جمله نامزدها، برگزارکنندگان و انتخاب کنندگان در برابر این امانت داری مسئولیت دارند.
سرپرست معاونت سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری کرمانشاه ادامه داد: همه در قبال برگزاری یک انتخابات شکوهمند، قانونمند و رقابتی مسئول هستیم و باید به این سمت حرکت کنیم و در این میان نقش مجریان بسیار محوری است و باید بتوانند امانت داران خوبی باشد و بیطرفانه و در چهارچوب قانون به وظایف خویش عمل کنند.

** باید از آرای مردم صیانت کنیم
رئیس دفتر شورای نگهبان در استان کرمانشاه نیز اظهار کرد: مسئولیت اجتماعی سنگینی در قبال انتخابات پیش رو متوجه ماست و همانگونه که مقام معظم رهبری فرمودند رأی مردم حق الناس است.
حجت الاسلام مهری در ادامه به تشریح حقوق ایجاد شده در امر انتخابات پرداخت و گفت: یکی از این حقوق، حق جمهوریت است که براساس آن مردم رأی خویش را به صندوق ها واریز می کنند و ما با توجه به مسئولیت هایمان باید از این حق صیانت کنیم.
وی افزود: حق دوم متعلق به کسانی است که به عنوان نامزد به این انتخابات ورود پیدا می کنند و باید در شمارش آراء از حق آن ها نیز صیانت کنیم.
رئیس دفتر شورای نگهبان در استان کرمانشاه سومین حق را از آن نظام دانست و گفت: نظام مقدس جمهوری اسلامی براساس آموزه های دینی دارای حقی است که باید از این حق دفاع و صیانت کرد.
حجت الاسلام مهری محوریت قانون را راهی برای جلوگیری از کندروی ها، تند روی ها و اختلال در کارها دانست و گفت: هیات های نظارت و اجرایی باید قانون را محور فعالیت هایشان قرار دهند زیرا با این روش کارها سریع تر پیش رفته و مشکلی پیش نمی آید.
عضو هیات نظارت بر انتخابات استان کرمانشاه در ادامه خاطرنشان کرد: شورای نگهبان و هیات نظارت چه در گذشته و چه در حال و آینده به هیچ وجه رویکردی سیاسی نداشته است؛ هیات نظارت تلاش کرده براساس قانون و با رعایت بی طرفی عمل کند تا شائبه ی طرفداری از کسی ایجاد نشود.
رئیس دفتر شورای نگهبان در استان کرمانشاه ادامه داد: هر کسی در چهارچوب نظام، رهبری و قانون حرکت کند از هر جناحی که باشد در صورت احراز صلاحیت می تواند نامزد انتخابات شود.
وی با تاکید بر این نکته که در موضوع تعیین صلاحیت ها به جای نکات سلبی به دنبال پیدا کردن نکات ایجابی باشیم در ادامه اظهار کرد: بهتر است به جای نکات منفی به دنبال پیدا کردن صفات نیکوی افراد باشیم و هر گفته ناروایی را تا زمانی که با ادله قوی به یقین نرسیده ایم باور نکنیم.
حجت الاسلام مهری با اشاره به اینکه نباید برای ما تفاوتی داشته باشد که چه کسانی رأی می آورند در ادامه اظهار کرد: همه کارها و اعمال ما در پیشگاه خداوند ثبت و ضبط است و نباید آخرت خود را برای دنیای دیگران بفروشیم.
در این نشست گزارشی از فعالیت های صورت گرفته توسط ستاد انتخاباد استان توسط دبیر این ستاد ارائه شد و در ادامه فرمانداران و اعضای هیات های اجرایی و نظارت به ارائه دیدگاه های خویش در باره ابعاد مختلف انتخابات پیش رو پرداختند.

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی